HIZLI İLETİŞİM

İLETİŞİM BİLGİLERİ

 • Barbaros Mah. H. Ahmet Yesevi Cad. No.149 Güneşli

  Bağcılar / İstanbul

  0(212) 489 08 00

  0(212) 474 36 94

  Destek Hattı
  444 0 205

  info@medicinehospital.com.tr

Haber

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

2013-03-20 15:00:48

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?


Bel fıtığı belirtileri nelerdir?

İşte sosyal hayatı olumsuz etkileyen bu rahatsızlığı önlemenin yolları ve tedavi yöntemleri.

Bel ağrısı eskiden beri insanların yaşadığı en büyük ağrılardan biri. Hastalığın tarihi insanlık tarihi kadar eski. İnsanların % 80 - % 85’inin hayatlarının bir döneminde bel ağrısı şikayeti ile karşılaşıyorlar.

Medicine Hospital Beyin Omurilik ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr . Hüseyin Doğu bel fıtığı hakkındaki akıllardaki soruları cevapladı


Bel fıtığının belirtileri nedir?

Bel fıtığının en büyük belirtisi belde ve bacakta oluşan ağrıdır. Hasta doktora gittiğinde belimin ağrısı bacağıma vuruyor der. Ama sadece bel veya sadece bacak ağrısı da olmuş olabilir. Bacakta uyuşma, güç kaybı görülebilir. Ayrıca daha önce yaptığı hareketleri yapmada zorlanma, hareket kabiliyetinin kısıtlanması ve yürürken topallamak görülebilir. Bel fıtığının daha ilerlemiş ve şiddetli şekillerinde cinsel bozukluklar, idrarını ve büyük abdestini yaparken zorlanmak ya da idrarını tutamamak görülebilir. Bacaklarda felç oluşabilir ya da bacağın hissetmesi azalabilir.


Bel fıtığı neden oluşur ve nasıl önlenebilir?

Meslekle ilgili olan faktörler: Devamlı öne eğilme, eğilerek dönme gerektiren meslekler, Araba, otobüs, kamyon, kullanma gibi vücudu sürekli vibrasyona maruz bırakan meslekler, Uzun süre ayakta durma veya oturma gerektiren meslekler, Futbol, halter, kürek ve güreş sporlarıyla uğraşan kişilerde bel ağrısı ve bel fıtığı sıklığı artmaktadır.


Hareketsizlik: Hareketsiz yaşam, düzenli egzersiz yapmama gibi durumlarda kaslar yeterince güçlü olmadığından, kasların taşıması gereken vücut ağırlığı da omurganın üzerine ek yük getirir. Bu yük, disklerin üzerine binerek fıtıklaşmalarına neden olur.


Obezite: Aşırı kiloluluk bel fıtığının en sık nedenidir. Vücudumuzun ağırlığını omurgamız tasır. Omurganın esnekliğini sağlayan ve bir tür destek yastığı olarak görev gören disklerin aşırı baskıya maruz kalması, deforme olmasına ve şeklinin bozulmasına yol açar.


Sigara içme: Sigara disk dejenerasyonlarını artırır

Omurga fizyolojisine uygun hareket etmemek: Günlük yaşantımızda farkında olmadan yük kaldırma, nesneleri itme, çekme gibi yaptığımız bir dizi hareket fıtığa neden olur.


Bel Fıtığı Teşhisi Nasıl Konur?

Günümüzdeki modern tanı yöntemleri, bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans ile bel fıtığı teşhisi kolaylıkla konulmakta ve derecesi belirlenebilmektedir.


Cerrahi tedavi ne zaman tercih edilir?

Fizik tedaviye rağmen hastanın ağrıları devam ediyorsa veya geriletilmeyen bir güç kaybı, bacakta incelme, dayanılmaz ağrılar varsa veya çekilen tomografi veya MR filmlerinde diskten bir parça koptuğu tespit edilirse çözüm cerrahi müdahaledir. Ameliyatla omurilikten çıkan sinirlere olan mekanik bası giderilmelidir. Eğer cerrahi müdahale yapılmaz ve sinire bası devam ederse hastada idrarını tutamama, seksüel gücün kaybı, ayaklarda felç gibi sorunlar gelişebilir. Maalesef halk arasında ameliyat olursam sakat kalırım, uzun süre yataktan kalkamam, korse takmak zorunda kalırım veya fıtığım tekrarlar, tekrar ameliyat olurum gibi inanışlar mevcuttur. Ama mikrocerrahi sayesinde bu tip korkulara gerek kalmamıştır.


Bel fıtığı ameliyatı sonrası nasıl geçiyor?

Hasta ameliyat sonrası yatağına alınır, anestezinin etkisinden çıkan hasta yeniden doğmuş gibidir, o dayanılmaz ağrılardan kurtulmuştur. 5 - 6 saat sonra yürütülür ve yemek yiyebilir. Hasta genellikle ertesi günü evine dönebilir.

BİZ SİZİ ARAYALIM

Web Tasarım

Copyright 2015 © Medicine Hospital