HIZLI İLETİŞİM

İLETİŞİM BİLGİLERİ

 • Barbaros Mah. H. Ahmet Yesevi Cad. No.149 Güneşli

  Bağcılar / İstanbul

  0(212) 489 08 00

  0(212) 474 36 94

  Destek Hattı
  444 0 205

  info@medicinehospital.com.tr

Sağlık Ansiklopedisi

Q ATEŞİ


Tanım ve Klinik Bilgiler : Q ateşi, Coxiella burnetti’nin oluşturdugu, akut bir infeksiyon hastaligidir. , en önemli hayvan kaynagi koyun, keçi ve sigirlardir. Infekte hayvanlarin dişkilari ile kontamine olmuş havanin solunmasi ile insana bulaşir. titreme ile yükselen ateş, şiddetli baş agrisi, göz dibi agrisi, bitkinlik ve kas agrilari ile seyreder. Pnömoni sıktir. . Belirtisiz infeksiyon, akut ateşli hastalik, pnömonik form, akciger dişi yerleşim hepatit, endokardit, osteomiyelit, nörolojik tutulum).Pnömonik formda titremeyle yükselen ateş, şiddetli baş agrisi, şiddetli halsizlik, kas agrilari olmaktadir. Bunlara ek olarak gögüs agrisi, öksürük, bulanti, kusma ve diyare gelişebilir.Akciğer dışı yerleşimlerde, akut viral hepatit gibi seyredebilir, sarılık gelişebilir. Ender olarak ensefalit, perikardit, miyokardit yapar.

Tanı Metodları : Serolojik testler kullanılır. Özgül antikorların saptanması amacıyla kullanılan en eski test Kompleman birleşmesi (KF) testidir. Akut ve nekahat dönemlerindeki serumlarda 4 kat titre artışı tanı koydurucudur. KF testinden başka ELİSA ve İFA kullanılabilir.

Tedavi :
Hastalığın ilk üç gününde başlanan tedavi etkili olmaktadır. Bu nedenle şüpheli olgularda seroloji sonuçları beklenmemelidir. Tetrasiklin grubu ilaçlar etkilidir. Tetrasiklin 500x4 /gün kullanılmalıdır. Tedavi süresi 15-21 gündür.İLGİLİ SERVİS

"Q Atesi" konusu İç Hastalıkları (Dahiliye) birimi ile alakalı bir konudur.

Birim hakkında daha fazla bilgi almak için İç Hastalıkları (Dahiliye) sayfasına gidebilir ya da 444 0 205 nolu telefonu arayabilirsiniz.

İLGİLİ DOKTORLAR

Yrd.Doc.Dr. Osman CANTEKİN

Medicine Hospital Güneşli

Yrd.Doc.Dr. Şebnem Gider

Medicine Hospital Güneşli

Yrd.Doc.Dr. Şenay MUTLU ARAT

Medicine Hospital Güneşli

Yrd.Doc.Dr. Timur ORHANOĞLU

Medicine Hospital Güneşli

Web Tasarım

Copyright 2015 © Medicine Hospital